Wymieniamy staw barkowy!

Warto wykorzystać nowoczesne metody terapeutyczne i wiedzieć konkretnie, jak wyglądają skuteczne rozwiązania w zakresie leczenia chorób stawu barkowego. Oprócz laparoskopowej korekty uszkodzeń w obrębie stożka rotatorów, możliwa jest również całkowita wymiana stawu barkowego, co przy odtworzeniu struktur mięśniowych pozwala na pełną czynność tego rodzaju stawu. Kiedy ją wykonujemy i dlaczego warto się zdecydować na tego rodzaju zabieg?

Jak wygląda procedura wymiany stawu barkowego?

Chodzi w tej procedurze przede wszystkim o usunięcie czynników, które ograniczają ruchomość barku. Bardzo często rozległe wieloodłamowe złamania kości ramiennej uniemożliwiają klasyczną rekonstrukcję – nawet z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i całego rozbudowanego zestawu śrub. Dlatego też często lekarze podejmują decyzję o tym, aby uszkodzony staw bardzo skutecznie wymienić. Jest to szczególnie ważne u pacjentów młodych i aktywnych, którzy np. zachorowali na mięsaka w obrębie kości ramiennej i konieczne było wyłuszczenie kości barkowej z panewki w obrębie łopatki. Wymiana stawu barkowego polega na osadzeniu główki stawowej w obrębie panewki łopatki. Panewka znajduje się z kolei w obrębie protezy zlokalizowanej w częściach anatomicznych kości ramiennej. Powoduje to de facto odwrócenie fizjologicznego układu panewka-główka stawowa, jednak nie powinno się negatywnie przekładać na zakres ruchów w obrębie stawu, z niewielkim tylko ograniczeniem mobilności w niektórych płaszczyznach.

Gdzie wykonać taki zabieg?

Wymiana stawu barkowego realizowana jest przez liczne jednostki kliniczne, do których zalicza się między innymi ośrodki onkologiczne, gdzie tego rodzaju zabiegi pozwalają na zachowanie motoryki, pomimo usunięcia fizjologicznych struktur anatomicznych. Zabieg, jak i ćwiczenia po artroskopi barku możecie wykonać w Sport-Klinika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*